Opieka nad seniorami to duża odpowiedzialność. Dokucza im wiele schorzeń, trzeba więc dbać o to, aby regularnie przyjmowali leki i spełniać zalecenia lekarskie. Samopoczucie osób starszych zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest zdrowia i zbilansowana dieta. Niestety, często seniorzy nie mają apetytu i odmawiają jedzenia.

Czy brak apetytu u seniorów jest normalny? 

Osoby starsze na ogół nie jedzą wiele, co jest zupełnie zrozumiałe. Zwalnia ich metabolizm, spada również zapotrzebowanie kaloryczne – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobą leżącą lub mało aktywną fizycznie. Nie warto więc zmuszać seniorów do jedzenia dużych porcji, jeśli nie mają na to ochoty. Pokarm trudny do pogryzienia i przełykania również może stanowić przyczynę odmowy zjedzenia posiłku. Dobrze jest więc pytać osobę starszą, dlaczego nie chce dokończyć posiłku. Niepokojąca jest odpowiedź świadcząca o braku apetytu. Jeśli problem się utrzymuje, wówczas należy interweniować. Dieta powinna przecież uzupełniać niedobory związane ze starzeniem się organizmu, co pozwala cieszyć się dłużej dobrą kondycją.

Co może odpowiadać za brak apetytu u seniorów?

W przypadku braku apetytu u seniora, należy ustalić dlaczego tak się dzieje. Przyczyn problemu jest wiele. Mogą one wynikać z przewlekłych chorób bądź upośledzenia wchłaniania w układzie pokarmowym. Nierzadko przyczyną są leki, które zmieniają smak jedzenia w jamie ustnej. Warto mieć na uwadze, że u osób starszych zachodzą takie zmiany jak utrata węchu czy smaku, co w naturalny sposób osłabia apetyt. Powody nie zawsze bywają jednak biologiczne. Seniorzy często borykają się z obniżonym nastrojem, a nawet depresją, mierzą się z żałobą po stracie bliskiej osoby, na ogół współmałżonka. To wszystko może skutkować niechęcią do jedzenia. Zdarza się, że seniorzy nie wiedzą, jak prawidłowo się odżywiać, przez co dieta nie sprawia im zupełnie przyjemności.

Jak przywrócić apetyt seniorowi? 

Ustalenie przyczyny braku apetytu jest kluczowe, aby pomóc seniorowi. W przypadku powodów natury biologicznej być może zajdzie potrzeba wdrożenia lekarstw pobudzających apetyt bądź zmodyfikowania przyjmowanych obecnie medykamentów. Jeśli osoba starsza ma obniżony nastrój, niezbędne jest jej udzielenie wsparcia w przeżyciu trudnych emocji i pokonaniu izolacji społecznej.

W naszym domu opieki w Hipolitowie dbamy o to, by pensjonariusze mogli korzystać z regularnych i zbilansowanych posiłków. W przypadku problemów z apetytem zawsze staramy się poznać przyczynę problemu.

Skip to content