Opieka nad starszym członkiem rodziny to zadanie wymagające nierzadko całodobowej opieki oraz zaangażowania w nią wszystkich domowników. Niestety, w wielu przypadkach taki scenariusz nie jest możliwy, a troska o stan oraz bezpieczeństwo bliskiej nam, starszej osoby, nie pozwala na bierną postawę członków rodziny. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór odpowiedniej placówki, w której seniorzy będą mogli liczyć na kompleksową pomoc oraz wsparcie przez 24 godziny na dobę. Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze domu opieki dla starszych osób?
Choroba starszej osoby to czas związany z wieloma wyrzeczeniami i próba pogodzenia dotychczasowego życia z nowymi obowiązkami, a także dostosowania ich do nowej okoliczności. Bywają sytuacje, w których chwilowy kryzys zdrowotny potrafi skutkować końcem samodzielnego życia osoby starszej, a dalsza opieka nad nią nie zawsze jest możliwa, choćby ze względów medycznych. Dom opieki seniora będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym starszej osobie odpowiedni komfort i troskę przez całą dobę.
Podjęcie decyzji o wyborze takiego miejsca jest bardzo często trudną decyzją, na którą wpływ ma wiele czynników. Opieka na osobą starszą to bardzo duża odpowiedzialność i powierzenie jej przez rodzinę konkretnej placówce warto poprzedzić zorientowaniem się, jak wygląda jej wiarygodność czy infrastruktura. Bardzo istotną kwestią jest również obecność kadry pielęgniarskiej oraz lekarzy.
Sprawdzenie wiarygodności placówki sprawującej opiekę nad osobą starszą to bardzo istotna kwestia podczas jej wyboru. Zdarzają się sytuacje, w których dany ośrodek nie posiada zgody na jego prowadzenie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia seniora. Sprawdzenie podstaw prawnych, w oparciu o które takie miejsce funkcjonuje to z pewnością dobra decyzja, szczególnie w sytuacji, kiedy mowa o opiece seniorów wymagających specjalistycznej opieki (np. choroba otępienna, pacjenci leżący).
Placówki zajmujące się opieką nad osobami starszymi powinny posiadać wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pielęgniarską oraz zespół fizjoterapeutów odbywających regularne szkolenia, dzięki którym ich praca będzie dobrze skoordynowana. Tylko dzięki wsparciu całego zespołu możliwe jest efektywne leczenie i aktywizacja chorego, które będą prowadziły do przedłużenia sprawności umysłowej i fizycznej. Odpowiednie kwalifikacje personelu są bardzo ważne, gdyż innego leczenia wymagają seniorzy leżący, a innego pacjenci chorujący na Alzheimera. Warto dowiedzieć się czy opieka nad pacjentami przez pielęgniarki sprawowana jest przez całą noc oraz jak często w ośrodku pełni dyżury lekarz.
Zmiana najbliższego otoczenia będzie dla starszych osób dużym wyzwaniem, gdyż żadna placówka nie zastąpi im domu rodzinnego. Jednak odpowiednie podejście do indywidualnych potrzeb chorej osoby może zdecydowanie ułatwić cały proces przenosin i pomóc seniorom w adaptacji w nowym miejscu. Wybierając dom opieki seniora warto sprawdzić, czy jest on przystosowany do wymagań osób niepełnosprawnych oraz starszych – czy budynek wyposażony jest w windę, czy nie posiada barier architektonicznych. Dodatkowym udogodnieniem może być możliwość wstawienia niewielkich, ulubionych przez pacjentów, mebli, do których są przyzwyczajeni. Taki zabieg często znaczy dla seniorów więcej aniżeli inne wygody.
W przypadku osób starszych, kluczowe dla ich samopoczucia i sukcesywnego leczenia jest prawidłowe odżywianie. Wśród tej grupy osób bardzo powszechnym zjawiskiem jest niedożywienie, dlatego należy dowiedzieć się jak placówka planuje posiłki i czy możliwe jest dostosowanie diety do potrzeb oraz stanu pacjenta (np. dieta dla osób chorujących na cukrzycę).
Kontakt z bliskimi potrafi także być rodzajem terapii, nie tylko dla osób przebywających w domu opieki seniora, ale również dla jej bliskich. Możliwość systematycznych odwiedzin oraz dostęp do informacji ma duże znaczenie dla osób, które borykają się z wyrzutami sumienia i poczuciem winy z powodu powierzenia opieki nad chorym zewnętrznej placówce. Zapoznanie się ze sposobem jej funkcjonowania oraz tym, jak organizuje ona opiekę oraz dodatkowe zajęcia, wpływa znacząco na zmniejszenie stresu towarzyszącego całym przenosinom. Dodatkowe zajęcia organizowane w placówce oraz towarzystwo innych osób skutecznie wpłyną na bezbolesną adaptację seniora w nowym środowisku.
Opieka nad osobą starszą to bardzo czasochłonne i odpowiedzialne zadanie, które – ze względu na wiele ograniczeń – najlepiej realizować w specjalistycznych ośrodkach opieki. Podczas wyboru takiej placówki warto kierować się przede wszystkim warunkami, w jakich przebywają inni pacjenci oraz obecnością wykwalifikowanego zespołu pielęgniarek i lekarzy. Znaczącym udogodnieniem będzie także brak barier architektonicznych w budynku oraz przestrzeń dostosowana do poruszania się osób starszych oraz niepełnosprawnych. Decyzję o wyborze odpowiedniego ośrodka ułatwi z pewnością możliwość systematycznego odwiedzania najbliższych, która – w połączeniu z powyższymi warunkami – będzie mieć niebagatelne znaczenie dla kondycji psychicznej seniora i jego aklimatyzacji w ośrodku opieki.