Niestety w życiu naszych rodziców czy dziadków przychodzi taki czas, gdy mogą wymagać więcej opieki. Z wiekiem mogą pojawiać się nowe choroby oraz zaburzenia, które będą w skuteczny sposób uniemożliwiały ich swobodne i samodzielne funkcjonowanie. Jedną z bardzo często występujących chorób jest demencja starcza. Czym jest ta choroba, jak pomóc osobie, która się z nią zmaga i gdzie szukać wsparcia?

Dlaczego demencja starcza dotyka tak wiele seniorów?

Demencja starcza jest chorobą, która pojawia się w wyniku zmniejszania się ilości komórek nerwowych wraz z wiekiem. W wyniku osłabienia funkcji poznawczych dla osoby chorej jej otoczenie staje się obce. Początkowo senior zaczyna tracić pamięć, nie wie, gdzie odłożył klucze, czy zamknął mieszkanie, zapomina, po co wyszedł z domu. O ile pierwsze objawy nie są bardzo niepokojące i mogą zostać pominięte, o tyle kolejne stadia choroby sprawiają, że dalsze samodzielne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Z czasem, gdy senior przestaje rozpoznawać bliskie osoby, pojawiają się trudności z liczeniem, a także mówieniem, wówczas sprawowanie ciągłego nadzoru może się okazać niezbędne. Warto zastanowić się nad profesjonalną opieką w miejscu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby. Nasz dom opieki w Aninie oferuje całodobową opiekę nad osobami z demencją starczą.

W jaki sposób można pomóc osobom z demencją starczą?

Choroba ta powoduje, że człowiek przestaje rozpoznawać otoczenie, może również stać się agresywny w stosunku do innych, dlatego niezbędna może się okazać fachowa pomoc dla seniorów. Demencji nie da się wyleczyć, istnieją leki, które mogą jedynie nieco zahamować jej rozwój i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Bardzo istotnym czynnikiem jest wykonywanie zadań, za pomocą których ćwiczona będzie pamięć. Skuteczna może się również okazać suplementacja. Wszystko to wymaga dużo czasu oraz systematyczności, by można było zauważyć efekty. Nasz dom opieki w Aninie zapewnia pensjonariuszom nie tylko opiekę, ale także terapię i wsparcie profesjonalistów – lekarzy i rehabilitantów.

Skip to content