Opieka nad osobami dotkniętymi Alzheimerem bywa bardzo trudna lub wręcz niemożliwa w domowych warunkach. W takiej sytuacji bliscy seniora często decydują się na wsparcie całodobowego domu opieki dla osób starszych.

Alzheimer – co to za choroba?

Jest to choroba neurodegeneracyjna, jeden z rodzajów otępienia, który aktualnie pozostaje nieuleczalny i stopniowo prowadzi do śmierci pacjenta. Najczęściej pojawia się u seniorów, którzy ukończyli 65. roku życia. Niekiedy bywa nazywana przedstarczym zanikiem mózgu, który widoczny jest na prześwietleniach wykonanych tomografem. Niestety obecnie nie znamy przyczyny występowania choroby. Do najczęstszych objawów należą kłopoty z mową, mówieniem i pamięcią.

Dlaczego samodzielna opieka nad chorym bywa niemożliwa?

Rozwój choroby jest złożonym i długotrwałym procesem. Z czasem Alzheimer zaczyna powodować znaczne problemy w życiu codziennym chorego oraz wymusza zorganizowanie całodobowej opieki dla seniora. W miarę postępów dolegliwości pacjent zaczyna mieć problemy z mową oraz orientacją w terenie. Stopniowo przestaje rozpoznawać bliskich i znajomych oraz miejsca, w których się znajduje. Z tego powodu bardzo często zdarza się, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie odnaleźć drogi do domu.

W zaawansowanym stadium choroby chory przestaje być zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Przestaje on rozpoznawać członków rodziny i potrzebuje pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności. Na tym etapie rozwoju Alzheimera mogą pojawić się także problemy z trzymaniem moczu i kału oraz halucynacje. Następuje także spowolnienie ruchowe oraz znacząco obniżona zostaje sprawność fizyczna.

Dom opieki to bardzo często jedyna szansa na zapewnienie bezpieczeństwa choremu, który wymaga ciągłej troski. Wyspecjalizowany personel jest zdolny do zaspokojenia wszystkich potrzeb seniora przez całą dobę. Niestety na zaawansowanym etapie choroby, samodzielna opieka w domowych warunkach staje się niemożliwa.

Skip to content