Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce działa 1 851 domów opieki, zapewniając 119, 3 tys. miejsc (wg stanu na 21 grudnia 2020 r.). To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w Polsce jest ponad 9 mln osób, które są wieku powyżej 60 roku życia. Według prognoz demograficznych problem ten będzie w kolejnych latach narastał. Dlatego tak ważne jest, by powstawały kolejne placówki opiekuńcze, takie jak nasz dom opieki w Aninie.

Polskie społeczeństwo coraz starsze

Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku liczba osób w wieku 60+ wzrośnie o 10% w porównaniu z rokiem 2020. Starzenie się społeczeństwa niesie za sobą szereg zmian, na które musimy się przygotować. Osoby starsze potrzebują opieki, dlatego tak ważne jest, aby rozwijać sieć pomocy dla seniorów. Miejsca takie jak dom opieki w Aninie wspierają starsze osoby w codziennych czynnościach, pozwalają na godne przeżycie jesieni życia, aby w tym czasie nie być samotnym i pozbawionym chęci do życia, mieć pasję i móc czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo to ważny aspekt nie tylko dla podopiecznych domu opieki w Aninie, ale również dla ich bliskich, którzy mogą spać spokojnie, wiedząc, że ich rodzice i dziadkowie otoczeni są całodobową opieką.

Na co skarżą się seniorzy w Polsce?

Trzeba mieć świadomość jak, wygląda rzeczywistość seniorów. W ostatnich opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sytuacji osób starszych w Polsce tylko 2,7 osób w wieku senioralnym czuje się dobrze lub bardzo dobrze, zdecydowana większość, bo aż 66,7% z nich skarży się na przewlekłe choroby, regularne wizyty u lekarzy i problemy ze zdrowiem. Jest to realny problem, jaki dotyka osób starszych w naszym kraju. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj takie osoby mieszkają same i nie mają pomocy w codziennych czynnościach, a ze względu na pracę oraz inne obowiązki członków rodziny nie mogą uzyskać od nich potrzebnego wsparcia, pobyt w domu opieki to dla takiej osoby gwarancja bezpieczeństwa i pomocy w każdej sytuacji.

Tworzenie sieci domów opieki zwiększy liczbę miejsc, gdzie każdy senior będzie miał opiekę, towarzystwo i zapewnione bezpieczeństwo. Każde dodatkowe miejsce to szansa dla starszej osoby na godną starość i zapewnienie opieki, w momencie kiedy jest ona najbardziej potrzebna.

Miejsca takie jak dom opieki w Aninie są szansą dla seniorów na zapewnienie im pomocy, bezpieczeństwa, komfortu oraz zrozumienia.

Skip to content