Dom opieki dla seniora to miejsce, w którym seniorzy mogą liczyć na całodobową opiekę. Oczywiście, wielu z nas chciałoby spędzić swoją starość w otoczeniu najbliższych. Często okoliczności jednak uniemożliwiają zapewnienie należytej opieki w domowych warunkach. W takiej sytuacji specjalistyczna placówka jest doskonałym wyborem.

Opieka nad osobą starszą- jak powinna wyglądać?

Opieka nad seniorem musi być kompleksowa. Trzeba zapewnić mu przede wszystkim odpowiednie wyposażenie, które przyda się w domu, jak i poza nim. Mowa tutaj na przykład o: balkoniku, wózku inwalidzkim, krzesełku kąpielowym, poręczach do WC czy materacu odleżynowym. Nieodpowiednie wyposażenie mieszkania może okazać się dla osoby starszej bardzo problematyczne w codziennym funkcjonowaniu. Ważne jest nie tylko dbanie o zdrowie seniora, przygotowywanie mu posiłków, podawanie lekarstw czy codzienne zabiegi higieniczne. W jego codziennym życiu istotne są też kontakty społeczne i budowanie relacji z innymi ludźmi. Seniorzy często czują się samotni, ponadto towarzyszy im brak poczucia bezpieczeństwa. Opiekując się bliskim, należy też pamiętać, że starsi ludzie przykładają dużą wagę do swojego harmonogramu dnia i przyzwyczajeń.

Dom opieki dla seniora – kiedy warto się na niego zdecydować?

Często okazuje się, że dom opieki będzie mógł zagwarantować lepszą opiekę seniorowi, aniżeli członkowie jego rodziny. Na takie rozwiązanie należy się zdecydować, jeżeli osoba starsza jest przewlekle chora, a my pomimo uczuć, jakimi nią darzymy, nie jesteśmy w stanie się nią opiekować. Niestety, opieka nad bliskim wiąże się z ogromnym poświęceniem. Aby członek rodziny miał odpowiednią opiekę, musimy zrezygnować z pracy czy życia towarzyskiego. Może to nas w końcu przerosnąć. Zajmowanie się przez całą dobę osobą schorowaną skutkuje wycieńczeniem, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Często takie poświęcanie się dla bliskiego w podeszłym wieku odbija się negatywnie na całym życiu rodziny. Jest też przyczyną sfrustrowania i stresu.

Warto podkreślić, że nie mając medycznego wykształcenia i pewnych umiejętności, nie jesteśmy w stanie zapewnić krewnemu opieki na jak najwyższym poziomie. Dla osób przewlekle chorych lepszą opcją będzie więc dom opieki. Na taką placówkę warto zdecydować się zwłaszcza w następujących sytuacjach:

  • senior potrzebuje całodobowej opieki medycznej,
  • często zdarzają mu się upadki,
  • codzienne funkcjonowanie jest dla niego coraz trudniejsze,
  • ma kłopoty z pamięcią czy też cierpi na choroby neurodegeneracyjne,
  • nie trzyma stolca albo moczu,
  • nie bierze udziału w życiu rodzinnym czy też popada w częste konflikty z bliskimi osobami.

Kiedy jeszcze warto się nad nim zastanowić? To też odpowiedni wybór dla starszych osób, które mieszkają samodzielne, aczkolwiek zaczynają sobie nie radzić z codziennym funkcjonowaniem. Niestety, takie trudności mogą narastać. Ludzie w podeszłym wieku często nie chcą sprawiać problemów swojej rodzinie, a więc nie proszą jej o pomoc. Jeśli więc zauważymy zmianę w jakości życia naszego bliskiego, zacznijmy od rozmowy z nim, dotyczącej możliwej przeprowadzki do domu opieki.

Wbrew pozorom seniorzy czują się bezpiecznej w domu opieki. Są oni otoczeniu dobrą opieką, a przy tym mają kontakt ze swoimi rówieśnikami. Nie są więc też samotni. Nawiązują relacje i przyjaźnie, ponadto mają też zapewnioną rozrywkę. Rodzina może natomiast taką osobę bez trudu odwiedzać, mając świadomość tego, że jest ona w dobrych rękach.

Krewny w domu opieki – dlaczego to dobre wyjście?

Umieszczenie bliskiego członka rodziny w tego typu placówce niesie ze sobą wiele korzyści. Senior w końcu otrzymuje profesjonalną opiekę medyczną i może nawiązywać nowe relacje z osobami w podobnym wieku. Otrzymuje on pomoc przy wszystkich codziennych czynnościach od ludzi, którzy wykazują się ogromną cierpliwością i empatią. Dom opieki gwarantuje całodobową opiekę medyczną, a więc senior może czuć się w pełni bezpieczny. W przypadku upadku czy zasłabnięcia otrzyma on skuteczne i błyskawiczne wsparcie.

Personel medyczny organizuje badania i dba o to, aby pacjent przyjął odpowiednie leki o ustalonej porze. Co ważne, osoby zatrudnione w domu opieki mają odpowiednie doświadczenie i zostały przeszkolone także w zakresie różnych schorzeń. Senior w domu starości czuje się częścią społeczności. Nie jest więc samotny, może spędzać czas ze swoimi rówieśnikami. Przynależność do tej małej społeczności jest dla niego niesłychanie istotna. Warto też dodać, że osoba nam bliska, która znajdzie się w domu opieki, będzie tam bezpieczna i chroniona każdego dnia.

Zanim podejmiemy decyzję o umieszczeniu ukochanej osoby w domu opieki, zwróćmy uwagę na takie kwestie, jak stan zdrowia oraz stopień samodzielności krewnego. Dom spokojnej starości może przynieść mu wiele korzyści, jednak warto skonsultować tę decyzję z lekarzem, jak i opiekunami z danej placówki.

Skip to content