Na Chorobę Alzheimera chorują przeważnie osoby po 65 roku życia. Jest to choroba na dzień dzisiejszy nieuleczalna – można opóźniać jej skutki farmakologicznie oraz terapią zajęciową, jednak otępienie, które jest głównym objawem tej choroby, postępuje coraz mocniej wraz z upływem czasu. Chory na Alzheimera a relacje rodzinne Choroba Alzheimera dotyka nie tylko chorego. Jest to […]

Na Chorobę Alzheimera chorują przeważnie osoby po 65 roku życia. Jest to choroba na dzień dzisiejszy nieuleczalna – można opóźniać jej skutki farmakologicznie oraz terapią zajęciową, jednak otępienie, które jest głównym objawem tej choroby, postępuje coraz mocniej wraz z upływem czasu.

Chory na Alzheimera a relacje rodzinne

Choroba Alzheimera dotyka nie tylko chorego. Jest to choroba całej rodziny. Powolny przebieg choroby, trwającej czasem nawet 20 lat sprawia, że krewni uodparniają się na wiele sygnałów, takich jak gubienie drobnych przedmiotów, nie panowanie nad wydatkami, lub notoryczne zapominanie imion lub faktów. Bliscy są przekonani, że chory złośliwie postępuje, celowo chowając różne przedmioty, myląc dzień z nocą, błędnie interpretując rozmowę lub polecenia lub często reagując irytacją lub agresją na błahe uwagi lub sugestie. Problemy nawarstwiają się wraz z postępującą chorobą, doprowadzając do psychicznego, i fizycznego wykończenia opiekunów.

Opieka nad osobą chorą

Bliscy, pomimo najlepszych chęci, nie zawsze są w stanie zapewnić profesjonalnej opieki w domowych warunkach. Często zdarza się, że chory wpada w apatię, lub odwrotnie – wykazuje zachowania agresywne, podupada na zdrowiu, a u osoby leżącej szybko tworzą się na skórze odleżyny. Dom opieki dla chorego na Alzheimera, w którym pracują osoby z doświadczeniem tej konkretnej jednostki chorobowej, potrafi zaopiekować się chorym, odciążając rodzinę.

Dom opieki dla chorego na Alzheimera – pomoc dla pacjenta i rodziny

Przebieg choroby Alzheimera można złagodzić lub częściowo opóźnić nie tylko farmakologicznie. Terapie zajęciowe, jakie prowadzi dom opieki dla chorego na Alzheimera pomagają w utrzymaniu chorego w lepszej kondycji. Zajęcie umysłu łatwymi zajęciami, towarzystwo innych chorych, lub poddawanie regularnej rehabilitacji ruchowej sprawiają, że pacjent ma mniej stanów depresyjnych lub zaburzenia snów. Wykazuje również zainteresowanie dla prostych czynności, które kiedyś sprawiały mu radość. Ma też bieżący dostęp do pomocy medycznej oraz całodobową opiekę.

Choroba Alzheimera, jak każda choroba otępienna, jest chorobą wszystkich członków rodziny. Zapewniając profesjonalną pomoc w domu opieki dla chorego na Alzheimera bliscy pacjenta wiedzą, iż ich ukochany krewny jest w dobrych, profesjonalnych rękach. Z tą świadomością mogą powrócić do codziennych zajęć.

Skip to content