W różnych sytuacjach życiowych może zajść potrzeba skorzystania z usług domu opieki dla seniora. To optymalny wybór dla osób, które nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Z usług tego typu ośrodków korzystają również osoby, których bliscy mieszkają daleko lub nie mają możliwości sprawowania całodobowej opieki nad osobą starszą. Usługi domów opieki dla seniora świadczone są odpłatnie. Sprawdź, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Ceny całodobowej opieki nad starszymi osobami

Całodobowa opieka nad starszą osobą wymaga odpowiednich kwalifikacji, empatii, a także dyspozycyjności. Usługi tego typu świadczą agencje opieki nad seniorami, a także domy opieki. Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo seniora, dobrym wyborem okazuje się renomowany dom opieki, w który oferowana jest całodobowa opieka nad osobami starszymi. Cena miesięcznej opieki jest różna w zależności od miejscowości, a także klasy ośrodka i ustalonych przez jego władze stawek. Standardowo całodobowa opieka opiekunki do osoby starszej to koszt ok. 2500-3000 złotych. W przypadku domu opieki pobyt w pokoju dwuosobowym lub trzyosobowym to koszt około 3000 złotych. Jeżeli zdecydujesz się na pokój jednoosobowy, to wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem większym o około 1000-1500 złotych. Oczywiście to kwoty miesięcznego rozliczenia.

Ile kosztuje dom opieki seniora?

Koszty związane z pobytem seniora w domu opieki mogą być bardzo różne. Standardowo trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie. W ramach tej kwoty osoba starsza otrzymuje profesjonalną i całodobową opiekę, wyżywienie, pomoc medyczną, a także różnego rodzaju zajęcia, które organizowane są przez pracowników ośrodka. Pobyt w domu opieki seniora to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa osobie starszej, ale także szansa do rozwijania swoich pasji i poznawania nowych osób, z którymi dzieli się radości i smutki ostatnich lat życia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koszt pobytu w ośrodku nie może przekroczyć 70% dochodu seniora. Może okazać się jednak, że dochody te nie są wystarczające do pokrycia kosztów utrzymania. Wówczas istnieje możliwość skorzystania z celowych dotacji, a także wsparcia samorządu lokalnego. W związku z tym warto skontaktować się z urzędem właściwym dla miejsca zamieszkania seniora i sprawdzić dostępne możliwości otrzymania wsparcia finansowego w tym zakresie.

Od czego zależy koszt domu opieki?

Jeżeli interesuje Cie dom opieki nad starszymi osobami, ceny tego typu ośrodków są mocno zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Oczywiście nie bez znaczenia jest lokalizacja. Standardowo w przypadku opieki nad osobami starszymi w Warszawie cena będzie wyższa, niż w innych miejscowościach w słabiej rozwiniętych częściach kraju. Poza lokalizacją wpływ na końcową cenę ma także standard placówki. W Polsce usługi świadczą ośrodki o podwyższonym standardzie, jednak cena pobytu tymczasowego lub stałego jest w nich nawet kilkukrotnie wyższa niż w innych placówkach.

Wpływ na cenę ma także zakres usług oferowanych przez ośrodek. Dom opieki dla seniora może posiadać standardową ofertę oraz pakiet rozbudowany, który zawiera dodatkowe usługi rehabilitacyjne i opiekuńcze. Im wyższe kwalifikacje personelu i lepsze zaplecze rehabilitacyjne, tym ceny mogą być odpowiednio wyższe. Przełożenie na miesięczny koszt pobytu w domu opieki dla seniorów mają także takie czynniki jak:

 • liczba miejsc w pokoju (najdroższe są pokoje jednoosobowe);
 • niezbędne leki w przypadku osób z chorobami;
 • renoma ośrodka;
 • wielkość ośrodka.

Na co oprócz ceny zwrócić uwagę wybierając dom opieki?

Oczywiście cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem w momencie, gdy wybierasz dom opieki dla seniora dla siebie lub kogoś bliskiego. Liczą się także inne aspekty, w tym m.in. odległość domu opieki od miejsca zamieszkania danej osoby, a także jej bliskich. Pod uwagę należy wziąć historię danego ośrodka oraz opinie osób, których bliscy w nim mieszkali. W związku z tym przed zakupem warto sprawdzić dostępne w sieci informacje, a także porozmawiać ze znajomymi. Być może ktoś z ich grona już korzystał z usług danego domu opieki dla starszych osób.

Przed podjęciem decyzji o wyborze placówki, należy dokładnie sprawdzić kwalifikacje osób ją prowadzących, a także zatrudnionych. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie najwyższą jakość usług i bezpieczeństwo. Nie ma nic gorszego dla osoby starszej, niż umieścić ją w ośrodku, w którym nie będzie czuła się komfortowo i spokojnie. Ponadto pod uwagę bierze się zaplecze rehabilitacyjne i sanitarne, a także wielkość placówki. Osoba starsza powinna mieć w niej możliwość poznania nowych osób, a także aktywnego spędzania czasu. Wszystko po to, aby ostatnie lata życia spędziła w komfortowych warunkach.

Nasza oferta

Jako Domy Opieki Matuzalem oferujemy obecnie trzy ośrodki opiekuńcze dla osób starszych, które zlokalizowane są w Warszawie i jej zielonych okolicach. Poniżej przedstawiamy cennik ośrodków w zależności od wybranego pakietu. Wszystkie ceny podano w kwotach brutto za miesiąc pobytu osoby starszej w domu opieki.

Dom Opieki Matuzalem Hipolitów

 • pokój jednoosobowy – 4100 PLN
 • pokój dwuosobowy – 3900 PLN
 • pokój trzyosobowy – 3600 PLN

Dom Opieki Matuzalem Anin

 • pokój jednoosobowy – 3900 PLN
 • pokój dwuosobowy – 3600 PLN
 • pokój trzyosobowy – 3400 PLN

Dom Opieki Matuzalem Zalesie Górne

 • pokój jednoosobowy – 3900 PLN
 • pokój dwuosobowy – 3600 PLN
 • pokój trzyosobowy – 3400 PLN

W przypadku zainteresowania naszymi usługami zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem oraz do odwiedzenia ośrodka.

Skip to content