Opieka nad seniorem wymaga dostosowania domu do potrzeb osoby mającej trudności w poruszaniu się. Jak przygotować mieszkanie, by zapewnić swoim bliskim maksymalny komfort i ułatwić im funkcjonowanie?

Opieka nad osobami starszymi i nie do końca samodzielnymi, to praca bardzo odpowiedzialna. Często niewiele trzeba, aby senior czuł się w miarę samodzielny. Jeśli chcesz zapewnić swoim bliskim dobre warunki we własnym domu lub mieszkaniu, musisz dokonać wielu zmian, by zwiększyć wygodę codziennego funkcjonowania.

W łazience, zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa niż wanna. Sporą pomocą będą uchwyty zamontowane przy muszli klozetowej lub przyssawki toaletowe, pozwalające utrzymać równowagę. W celu zapewnienia bezpiecznego poruszania się po domu, zadbajmy o łatwy dostęp do balkonika. Pomoże on bezpiecznie przemieszczać się seniorowi wewnątrz pomieszczeń.

Opieka nad seniorami – jak to zorganizować?

W opiece nad osobami starszymi ważne jest, by optymalnie dopasować ją do aktualnych potrzeb seniora. Należy unikać nadmiernej ingerencji, gdyż każdy człowiek, a szczególnie senior, ma swoje przyzwyczajenia i własny rytm. Nasza rola powinna się zatem ograniczać do działań, których seniorzy nie mogą już podjąć się samodzielnie.

Jeżeli nasz podopieczny jest jeszcze na tyle sprawny, by poruszać się w pełni o własnych siłach, to w zasadzie działania mogą ograniczyć się tylko do standardowego zabezpieczenia pomieszczeń, tak, aby droga do łazienki czy na balkon nie sprawiała dodatkowych trudności – w przypadku ograniczeń, montujemy poręcze i uchwyty umożliwiające swobodne przemieszczanie.

Opieka w domu czy profesjonalny dom opieki?

Wszystko zależy od poziomu samodzielności seniora i warunków w domu i rodzinie. Czasem zwyczajnie nie można zapewnić odpowiedniej opieki we własnym domu. Doskonałą alternatywę stanowią fachowo zorganizowane placówki. Nasze domy opieki w Hipolitowie i w Aninie, przygotowane są w pełni profesjonalnie. Posiadają wszelkie udogodnienia, które sprawiają, że nasi podopieczni mają poczucie pełnego komfortu, a praca opiekunów daje satysfakcję i zadowolenie.

Skip to content