Istnieje wiele chorób, które dotykają głównie osoby starsze. Warto umieć ocenić sytuację i jak najszybciej rozpoznać niepokojące objawy. Jedną z takich chorób jest demencja starcza. Jak rozpoznać jej objawy?

Na co należy zwracać uwagę i jakie zachowania mogą być niepokojące?

Demencja może zaczynać się bardzo niewinne, jednak to otępienie postępuje i stan chorego wyraźnie się pogarsza. Pierwsze objawy często są tłumaczone roztargnieniem, przemęczeniem lub osłabieniem. Starsza osoba zaczyna zapominać, gdzie odłożyła konkretne rzeczy, wielokrotnie się powtarza, zapominając, że rozmawiała już na dany temat, zapomina pojedyncze słowa. Ze względu na to, że takie zachowania nie są rzadkością, często się je bagatelizuje i nie zwraca większej uwagi, uznając, że to po prostu efekt starszego wieku.

Czym jest otępienie i jakie są objawy jego postępowania?

Demencja to uszkodzenie mózgu, które postępując, będzie dawało coraz bardziej uciążliwe objawy. Na pewnym etapie niemal niemożliwym jest już nauczenie chorego nowej, nawet najprostszej czynności, a umiejętność mowy wyraźnie się pogarsza. Bardzo wyraźnym objawem jest też problem z rozpoznawaniem osób, w zaawansowanym stadium nawet tych najbliższych. Wyjątkowo niebezpiecznym objawem jest problem z orientacją w przestrzeni, szczególnie tej dobrze znanej.

Inne objawy, które mogą oznaczać początek demencji 

Osoba z demencją często ma również problemy ze słuchem lub miewa omamy i urojenia. Może ona stawać się agresywna lub nadmiernie pobudzona, co jest wyraźnym sygnałem chorobowych zmian w mózgu. Objawy kumulują się i utrudniają życie, przez co chory często czuje się zagubiony i poirytowany. Otępienie to poważna choroba, która może doprowadzić do wielu nieszczęść, dlatego nie należy bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów i bacznie obserwować starszą osobę.

Pozostawione garnki na gazie, włączone żelazko, czy odkręcona woda w łazience, to tylko niektóre z często popełnianych błędów przez osoby z demencją. Wiele z nich może kosztować ich życie oraz zdrowie, dlatego ważne, żeby zadbać o całodobową opiekę dla seniora.

Skip to content