Zajmowanie się seniorem samo w sobie nie jest prostym zadaniem. Z biegiem czasu ciało się starzeje i coraz częściej zawodzi. Szczególnie trudna jest opieka nad osobą starszą, która przeszła udar. Wówczas troska musi wykroczyć poza standardowe ramy. Niezbędna jest zarówno rehabilitacja, jak i profesjonalna opieka medyczna. W takim zadaniu może pomóc dobry ośrodek zajmujący się opieką nad seniorami.
Z wiekiem szansa na udar znacznie wzrasta. Czym jest to zjawisko? Podczas udaru część mózgu obumiera na skutek zatrzymania dopływu krwi. Wraz z krwią do tkanki nie dociera tlen, co powoduje śmierć komórek mózgowych. Prowadzi to do poważnych konsekwencji i może być zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale też życia.
Do najczęstszych przyczyn udaru zalicza się miażdżyca tętnic. Wywołać ją może nieodpowiedni tryb życia, pełna niezdrowych tłuszczy dieta lub inne choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze są szczególnie narażone na udar i wymagają zwiększonej profilaktyki. Do czynników ryzyka udaru zalicza się płeć, predyspozycje genetyczne oraz wiek. Seniorzy są najbardziej narażeni na udar.
Osoba, która przeszła udar, może mieć poważne problemy w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie w początkowym etapie konieczna jest intensywna opieka osób bliskich lub doświadczonych opiekunów. Po przejściu udaru senior może nie poradzić sobie nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak skorzystanie z łazienki lub zjedzenie posiłku.
Osoby starsze po udarze cierpią na szereg dolegliwości:
Potrzebny poziom opieki zależy od stanu klinicznego seniora. W ciężkich przypadkach całodobowy dom opieki jest najlepszym rozwiązaniem. Opiekunowie muszą zwracać uwagę na powstawanie odleżyn, prowadzenie rehabilitacji i stan psychiczny osoby chorej. W przypadku osób, które były aktywne fizycznie, powrót do zdrowia może być prostszy. W wielu przypadkach nie da się już osiągnąć sprawności, którą pacjent miał przed udarem.
W pierwszym etapie opieka polega przede wszystkim na pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Z czasem trzeba rozpocząć rehabilitację. Senior po udarze może mieć problem z wykonywaniem nawet podstawowych ruchów. Rehabilitacja musi polegać na stopniowym poszerzaniu zakresu ruchu osoby starszej.
Ćwiczenia przydatne podczas rehabilitacji:
W domu opieki senior może liczyć na profesjonalną pomoc terapeutyczną i całodobowe wsparcie. Rehabilitacja w profesjonalnym ośrodku będzie intensywniejsza i przyniesie lepsze efekty niż ta realizowana przez bliskich bez odpowiednich kompetencji. Do rehabilitacji przyda się też specjalistyczny sprzęt. Szczególnie należy stymulować część ciała dotkniętą niedowładem.
Nad pacjentem po udarze powinien zawsze czuwać lekarz. Dotyczy to szczególnie osób starszych, u których występuje szereg chorób współistniejących. W domu opieki pacjenci mogą liczyć na całodobową pomoc lekarską niezależnie od sytuacji. Profesjonalna opieka nad seniorami po udarze obejmuje regularne kontrole medyczne, monitorowanie postępów w rehabilitacji oraz przeciwdziałanie kolejnym udarom. Choroba może utrudnić leczenie innych dolegliwości, dlatego lekarz powinien poświęcić takiej osobie szczególnie dużo uwagi. Z tego powodu bliscy seniorów po udarze często decydują się na pozostawienie pacjentów pod opieką pracowników domów spokojnej starości.
Zarówno działania medyczne, jak i rehabilitacyjne, muszą być dopasowane do pacjenta indywidualnie. Lekarz musi dokładnie sprawdzić, jak rozległe uszkodzenia w możliwościach pacjenta spowodował udar mózgu. Pacjent po udarze może mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem.
Samodzielna opieka nad seniorem po udarze to poważne wyzwanie nawet dla osoby, która ma odpowiednią wiedzę. Stan pacjenta może być naprawdę ciężki, a osoby z innymi chorobami muszą być pod stałą opieką lekarską. Rozwiązaniem tego problemu są wyspecjalizowane domy opieki, które zatrudniają wykwalifikowanych opiekunów. W ośrodku opiekuńczym senior może liczyć na rzetelną i długotrwałą rehabilitację, która będzie dla niego szansą na powrót do normalnego życia. W ośrodku znajdą się specjaliści od terapii ruchowej i neuropsychologicznej, terapeuci i lekarze. Senior w takim miejscu jest też mniej narażony na wykluczenie społeczne i towarzyskie, które dla wielu osób starszych jest poważnym problemem.
Chociaż opieka nad osobą starszą, która przeszła udar to poważne zadanie, korzystając z profesjonalnej pomocy można przebrnąć przez ten trudny okres. Fachowa pomoc ze strony ośrodka pozwoli na szybką rehabilitację i powrót seniora do pełni sił. Stan zdrowia osoby starszej zależy w dużej mierze od jakości opieki.