Wiele osób staje przed dylematem, w jaki sposób pomóc kochanym seniorom, gdy stają się niesamodzielni. Dawniej opieka nad osobami starszymi opierała się prawie wyłącznie na młodszym pokoleniu. W wielopokoleniowych rodzinach niepracujące zawodowo kobiety brały na siebie ciężar opieki nad dziadkami, przy okazji wychowując też najmłodsze pokolenie. Bliskość rodzeństwa, kuzynów i wujków pomagała rozłożyć ciężar obowiązków na wiele osób. W dzisiejszych czasach dorosłe dzieci mieszkają osobno, przeważnie z daleka od rodziców i dziadków. Najczęściej czynne zawodowo, nie mają możliwości poświęcenia wystarczającej ilości czasu, by zaopiekować się starszym członkiem rodziny w należyty sposób.

Cennik opieki nad osobami starszymi – wygórowany czy nie?

Z pomocą seniorom i ich rodzinie przychodzą domy opieki, oferujące gotowe rozwiązania dobrane pod potrzeby podopiecznych. Pełna, profesjonalna opieka, zdrowa kuchnia, terapia zajęciowa oraz możliwość rehabilitacji i nadzoru medycznego zapewniają warunki, jakich pomimo najszczerszych chęci nie jest w stanie zagwarantować rodzina. Opiekun ośrodka może pomóc w codziennych czynnościach, utrzymaniu higieny osobistej, podawaniu lekarstw. Ponieważ priorytetem jest tu opieka nad osobami starszymi, cennik usług nie jest wygórowany. Cena całodobowej opieki nad osobami starszymi obejmuje więc pełne utrzymanie, wyżywienie, opiekę wykwalifikowanej pielęgniarki lub wizyty lekarza. Ośrodek jest w stanie szybko zareagować na każdą zmianę w zdrowiu, lub zachowaniu osoby przewlekle chorej.

Osoby starsze potrzebują uwagi, opieki oraz towarzystwa. Ich bliscy, zajęci pracą i wychowaniem dzieci nie zawsze są w stanie ofiarować seniorom wystarczającą ilość czasu. Sytuacja pogarsza się, gdy potrzebna jest opieka całodobowa. Wówczas rodzina staje przed dylematem, czy podjąć się opieki w domu, co często wiąże się z rezygnacją z pracy i zarobków, czy też znaleźć ośrodek, który zadowoli zarówno osobę starszą, jak i jej rodzinę. Ośrodek, w którym cena całodobowej opieki nad osobami starszymi nie będzie nadmiernie wysoka. Miejsce, w którym dziadkowie będą czuli się jak w domu, a jednocześnie gdzie swobodnie mogą być odwiedzani przez dzieci i wnuków.

Skip to content