Opieka nad seniorem w domu to duże wyzwanie. Trzeba zmierzyć się nie tylko z chorobami, ale też z postępującą niedołężnością i sytuacjami, które potrafią zaskoczyć. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w tej niecodziennej i niełatwej sytuacji, jak zapewnić seniorowi najlepszą opiekę i o czym należy pamiętać.

1. Nie zapominaj, odwiedzaj, rozmawiaj, bądź

Zapomnienie przez otoczenie to jedna z przyczyn pogarszającego się stanu zdrowia seniora, który z każdym dniem czuje się coraz mniej potrzebny i traci poczucie własnej wartości. Regularne odwiedziny u seniora pozwalają na rozmowę, sprawdzenie przez opiekuna aktualnego stanu zdrowia podopiecznego, a także umożliwia podjęcie natychmiastowego działania, jeśli zachodzi taka potrzeba. Opiekun może w tym czasie doglądnąć porządku, uzupełnić zapasy żywnościowe, sprawdzić apteczkę, a także pomóc w codziennych sprawach. Dla seniora to czas, w którym może wejść w interakcję z otoczeniem. Radość z odwiedzin wyzwala całe pokłady endorfiny, która działa stymulująco i zapobiega pojawieniu się depresji, która u osób w podeszłym wieku zbiera ogromne żniwo. Rozmowa to jeden z podstawowych elementów towarzyszących opiece nad osobami starszymi. Warto pielęgnować więź i szukać wspólnych tematów.

2. Kontrola nad lekami i zaleceniami lekarskimi

Podczas wizyty sprawdź koniecznie leki i recepty. Rzetelna pomoc osobie starszej w domu nie może obejść się bez tego etapu. Ważne jest regularne przyjmowanie lekarstw, realizowanie recept i skontrolowanie, czy przepisane medykamenty nie wchodzą między sobą w niekorzystne interakcje. Watro przy tej okazji sprawdzić skutki uboczne leku — szczególnie jeśli to nowy specyfik. Dla ułatwienia dawkowania pomocne okaże się kupno przejrzystego pojemnika na leki z podziałką i dołączenie do niego kartki z rozpisanymi lekami. Ta druga czynność okazuje się na wagę złota w takich sytuacjach jak wizyta kontrolna u lekarza innej specjalizacji, konieczność wezwania zespołu ratunkowego (tutaj zawsze pada pytanie o zażywane leki i ich dawki), zatrudnienie dodatkowego opiekuna i przeprowadzenie rutynowej kontroli posiadanych zasobów lekarstw. Dobrze, jeśli opiekun podzieli do wspomnianego pojemnika lekarstwa na kilka dni, dzięki temu minimalizuje się ryzyko pomyłki i pominięcia dawki.

3. Zapewnij bezpieczną przestrzeń

Żeby zapewnić bezpieczeństwo seniorowi w domu, należy odpowiednio zmodyfikować otaczającą go przestrzeń. Osoby starsze mają trudności z chodzeniem, wstawaniem i siadaniem. Ponadto cierpią na pogarszający się wzrok i słuch.  Zaburzenia w obszarze sprawności ruchowej same w sobie stanowią zagrożenie upadkiem. Dlatego trzeba tak zmodyfikować mieszkanie, żeby osoba w podeszłym wieku mogła nadal bezpiecznie z niego korzystać. Dobrym rozwiązaniem jest:

 • zwiększenie punktowego oświetlenia i zamontowanie czujników ruchu, które załączą światło w strefie znajdowania się osoby;
 • zmodyfikowanie łazienki i toalety poprzez wymianę wanny na bezbrodzikowy prysznic, wyżej posadowioną toaletę
 • zamontowanie uchwytów i poręczy w łazience, sypialni i przedpokoju
 • zmiana zwykłego tapczanu na łóżko rehabilitacyjne, pozwalające na sterowanie pilotem
 • zadbanie o antypoślizgową nawierzchnię podłogi
 • wyeliminowanie dywanów, progów, chodników
 • zadbanie o szeroką przestrzeń do przejazdu balkonikiem lub wózkiem inwalidzkim
 • zamontowanie rampy jezdnej (windy lub schodołazu) dla wózków inwalidzkich lub balkoników
 • zamontowanie dodatkowych barierek ochronnych przy schodach
 • wymiana urządzeń małego AGD (czajnik, żelazko) na te z funkcją wyłączenia przy przegrzaniu, lub w przypadku bezczynności urządzenia
 • zamontowanie czujników czadu
 • zabezpieczenie kuchenek gazowych (konieczne w przypadku osób z demencją).

4. Ułatw kontakt ze światem i seniorem

Zdecydowana większość osób w podeszłym wieku nie radzi sobie z obsługą nowych technologii. Kupno telefonu dla seniora z funkcją przywoływania SOS może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Dobra opieka w domu nad seniorem łączy się z monitorowaniem jego stanu także wtedy, gdy opiekun jest poza mieszkaniem podopiecznego. Zainwestowanie w opaskę typu smartband dla seniora ułatwia sprawowanie opieki i umożliwia podjęcie natychmiastowych działań jeśli np. senior upadnie, straci przytomność lub będzie miał nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi.

5. Zadbaj o aktywizację i komfort

W zależności od stanu zdrowia podopiecznego dobierz dla niego ćwiczenia wspomagające jego strefę fizycznej i psychicznej sprawności. Aktywizacja zawsze musi być dopasowana do stanu obecnego, a zadania możliwe do wykonania. Dla niektórych seniorów będzie to spacer, dla innych nord walking, a jeszcze innych wykonanie prostych czynności manualnych w zakresie prac domowych. Jak długo to możliwe w ramach opieki nad seniorem w domu nie należy wyręczać w tych czynnościach, które potrafią same zrobić — nawet jeśli trwają one zdecydowanie dłużej. Nie zapominajmy o sferze psychicznej i duchowej. Zaproponujmy klub seniora, świetlicę z zajęciami dla osób w wieku podeszłym, podsuńmy krzyżówkę lub kolorowankę. Zachęćmy do wspólnej realizacji zadań np. wykrawanie ciastek, przyszycie guzików.

Senior zmaga się z wieloma narastającymi niedomaganiami. Kwestia utrzymania higieny jest jedną z tych problematycznych. W zależności od stanu zdrowia należy zaproponować  używanie wkładek urologicznych, majtek jednorazowych lub pampersów. Dla polepszenia mobilności należy wybrać chodzik lub komfortowy wózek inwalidzki z poduszką pneumatyczną. Konieczna jest także pomoc w czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych. Asystowanie przy kąpieli i codziennym myciu jest czynnością nader intymną, dlatego trzeba zachować przy tych czynnościach dyskrecję i delikatność.

6. Dieta, wizyty lekarskie, sprawy finansowo-urzędowe

Właściwie dopasowana do wieku i stanu zdrowia dieta to kolejny element, jakim wyróżnia się pomoc seniorowi w domu.  Nie można zapominać, że żywienie w tym wieku jest uzależnione od chorób, a więc mówimy tutaj o pełnowartościowych, zdrowych i świeżych posiłkach zgodnych z zaleceniami dietetycznymi lekarza. Opiekun powinien zadbać także o regularność wykonywania badań diagnostycznych i wizyt lekarskich. Dobrze, jeśli wspomoże seniora w załatwianiu spraw urzędowych i pomoże zająć się finansami.

7. Zadbaj o siebie

Mówi się, że opiekun powinien w pierwszej kolejności zadbać o własne zdrowie, bo jeśli on zachoruje, to nie będzie w stanie pomóc podopiecznemu. Musimy mieć na uwadze, że opieka nad seniorem w domu to wymagające i bardzo angażujące zadanie, w którym o wypalenie psychiczne nie tak trudno. Dlatego dobrze, jeśli stworzymy plan opieki i podzielimy go na kilka osób. Jako opiekun nie możemy zapominać o swoim zdrowiu i swoich potrzebach. Alternatywą pozostaje też skorzystanie z profesjonalnego domu opieki dla seniorów.

Skip to content