Opieka nad osobą starszą to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Seniorzy, którzy przestają być samodzielni, wymagają nieustającej pomocy drugiej osoby, a także ciągłej uwagi. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji kiedy nie zawsze można sobie pozwolić na ciągłą opiekę nad rodzicami czy dziadkami bądź zatrudnienie osoby do pomocy, istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego. Należy tylko wiedzieć w jakich sytuacjach takie wsparcie jest przyznawane, komu oraz na jakich zasadach.
Opieka nad starszymi jest to proces, którego nie można przewidzieć. Każdy dzień wygląda różnie. Czasami osoby potrzebują pomocy w codziennych obowiązkach, czasami tylko doraźnego zrobienia zakupów, a niekiedy też wsparcia finansowego. Czasem istnieją sytuacje, że opieka nad starszymi nie jest możliwa przez najbliższą rodzinę, dzieci, bądź wnuki, albo rodzeństwo, dlatego warto pomyśleć o alternatywach, tj. na przykład prywatny dom opieki. Jest to miejsce, które zapewniam osobie starszej godziwe warunki, jak najbardziej zbliżone do domowych. Mieszkaniec powinien mieć poczucie, że przebywa w prawdziwym domu.
Prywatny dom opieki to miejsce dla osób nie tylko schorowanych, ale także seniorów, którzy czują się samotni i potrzebują towarzystwa.
Prywatny dom opieki dla osób starszych jest to zwykle renomowane miejsce, które zapewnia świadczenia pielęgnacyjne, opiekuńcze na bardzo wysokim poziomie. Pensjonariusze w tego typu placówkach czują się jak w domu. Ponadto w prywatnych domach opieki dla seniorów organizowane są niezwykle komfortowe warunki dotyczące codziennych spraw. Dużym atutem są organizowane zajęcia dodatkowe takie jak wieczorki taneczne, spotkania tematyczne, zajęcia kreatywne. Dlatego, aby zapewnić swoim najbliższym opiekę na najwyższym poziomie w sytuacji kiedy nie ma możliwości zapewnienia takiej najbliższa rodzina przez siebie samych w prywatnych domach opieki seniorzy mogą liczyć na wygodę oraz opiekę specjalistycznej kadry fizjoterapeutów, masażystów i lekarzy, a także pielęgniarek.
Często w tego typu placówkach zatrudnione są także salowe oraz kucharki. Pensjonariusze mają zapewnione nie tylko wyżywienie, opiekę lekarską czy pomoc przy załatwieniu spraw osobistych, ale także możliwość uczestnictwa we mszach świętych. Są organizowane święta, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Organizowane jest zaopatrzenie podopiecznych w niezbędne przybory higieniczne, lekarstwa, pieluchomajtki.
To placówki otwarte także dla gości oraz rodziny, zwykle bez ograniczeń. Pracownicy, a także właściciele prywatnych domów opieki dla seniorów starają się, aby pensjonariusze mieli zapewniony dostęp do wyjść na świeże powietrze. Jednak pobyt w prywatnym domu opieki, bądź opieka nad osobami starszymi wymagająca całodobowego zaangażowania to kwestie niezwykle kosztowne. Dlatego warto dowiedzieć się czy można uzyskać dotacje unijne na tego typu pomoc, w jakiej kwocie lub formie wsparcia.
Prywatne domy opieki są to dość kosztowne instytucje, które pochłaniają czasami wydatek kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jednak istnieje możliwość wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wnioski mogą składać podmioty wykonujące działalność leczniczą, a także jednostki, które w partnerstwie z podmiotami działającymi w zakresie tego typu działalności prowadzą współpracę. Wsparcie finansowane jest także dla osób w wieku powyżej 75 lat na zwiększenie liczby godzin dodatkowych usług opiekuńczych, w tym między innymi specjalistycznych usług.
Pieniądze mogą zostać wykorzystane na zakupienie usług opiekuńczych od osób prywatnych, zlecenie wykonania przedmiotowego zadania organizacjom w prywatnym domu opieki, zatrudnienie prywatnych opiekunek na podstawie umowy o pracę. Ponadto można skorzystać z Funduszy Unijnych zapewniając pobyt z opieką oraz pełnym wyżywieniem na 14 dni w ramach tak zwanej opieki wyręczającej. W tym czasie osoby starsze są objęte profesjonalną opieką pielęgniarek, doradców, opiekunów medycznych, także terapeutów zajęciowych i fizjoterapeutów.
Na te formy wsparcia mogą liczyć opiekunowie osób niesamodzielnych lub sami seniorzy. Projekty są finansowane, bądź współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.