Opieka nad starszymi osobami nie jest prostym i łatwym zadaniem. Wymaga od opiekuna nie tylko wykonywania potrzebnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również okazania w kontaktach empatii, zainteresowania i zrozumienia problemów starszej osoby. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nawiązanie więzi emocjonalnej

Bardzo ważnym dla seniora jest nawiązanie z opiekunem bliskich wzajemnych relacji. Poświęcenie przez opiekuna codziennej opiece swego wolnego czasu może znacznie ułatwić kontakty z osobą starszą. Pozwoli na lepsze poznanie jej przyzwyczajeń, zainteresowań czy nawet cech charakteru, co w konsekwencji zaowocuje nawiązaniem między nimi nici sympatii. Daje to seniorowi świadomość przynależności, zniweluje poczucie samotności i odrzucenia.

Rozmowy, rozwiązywanie krzyżówek, wspólne czytanie czy inny rodzaj aktywności umysłowej, dopasowany do możliwości i zainteresowań starszej osoby, to zajęcia angażujące jej umysł, swoisty trening mózgu bardzo istotny w podnoszeniu sprawności i samopoczucia seniora. Równie istotnym dla utrzymania kondycji zdrowotnej, jeżeli stan na to pozwala, są wspólne wyjścia, np. do kina czy teatru, spacery, spotkania rodzinne i towarzyskie.

Pomoc w codziennych czynnościach

Dbałość o seniora przejawia się również w pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, które mogą osobom starszym sprawiać trudność. Ważnym jest, aby pomagać, ale nie wyręczać całkowicie. Osoba starsza, na ile jest to możliwe, powinna wykonywać je w miarę samodzielnie. Ma to nie tylko wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne, umacnia seniora w jego poczuciu przydatności.

Opieka nad starszymi w przypadku schorzeń

Zwykle osoba starsza cierpi już na jakieś przypadłości chorobowe i wymaga nadzoru lekarskiego. Bardzo ważnym jest wówczas zapewnienie wykonywania badań diagnostycznych, przestrzegania kontrolnych wizyt lekarskich oraz regularnego przyjmowania leków. W opiece nad chorującymi starszymi osobami wskazana jest ogólna wiedza na temat objawów występującej choroby oraz wskazań zapobiegających pogorszeniu się stanu zdrowie.

W każdym wypadku opieka nad starszymi powinna opierać się na relacjach pełnych szacunku i zrozumienia.

Skip to content