Niewiadome jest jeszcze, jaka jest przyczyna powstawania choroby Parkinsona. Lubi rozwijać się podstępnie i po cichu. Średni wiek u osób, u których zdiagnozowano chorobę to 58 lat. Jednak im osoba jest starsza, tym większe ryzyko zachorowania. Wśród osób, które ukończyły 70 lat, odsetek zachorowań to 1,5%-2%. Wiadomo też, że częściej chorują mężczyźni.

Oznaki u bliskich, które powinny zaniepokoić

Podstawowymi i typowymi objawami, które wskazują na początek choroby Parkinsona są: spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, zaburzenia postawy oraz sztywność mięśniowa. Mogą one być bardzo często zbagatelizowane, gdy osoba na nie cierpiąca jest od dawna na emeryturze. Członkowie rodziny bardzo często zaburzenia postawy, spowolnienie ruchowe i sztywność mięśniową uznają za objaw starzenia się i nie próbują temu przeciwdziałać. Jest to niezbyt dobre podejście, gdyż opieka nad starszymi, u których dość późno wykryto chorobę może być bardzo trudna.

Niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na Parkinsona

Poza typowymi objawami, które pojawiają się u wielu osób, u których zdiagnozowano Parkinsona, mogą pojawić się też symptomy, które wcale na tą chorobę nie muszą wskazywać. Początki tej choroby mogą bowiem zaczynać się od zaparć, zaburzeń snu, wahań nastroju, utraty węchu, zmęczenia i depresji. Nie należy ich ignorować, zwłaszcza jeśli pojawia się jednocześnie kilka objawów. Szybkie wykrycie Parkinsona może znacznie złagodzić jego przebieg. Jeśli osoba starsza ma obok siebie kogoś bliskiego, a choroba została szybko wykryta i zostało wprowadzone odpowiednie leczenie, może nie potrzebować domu opieki dla seniora.

Opieka nad osobami chorymi

Niestety jednak wiele osób nie jest w stanie zaopiekować się swoimi najbliższymi. Przyczyny takie są różne, a najczęstsze to brak odpowiednich warunków lokalowych czy praca, która nie pozwala na przebywanie z chorym. Na szczęście dom opieki dla seniora jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę medyczną i pielęgnacyjną.

Skip to content