Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności, jaka może dotknąć osoby starsze. Niesie on ze sobą wiele konsekwencji, a senior, który doznał udaru, wymaga odpowiedniej opieki, często całodobowej. Aby we właściwy sposób zatroszczyć się o takiego pacjenta trzeba dowiedzieć się, czym dokładnie jest ta choroba oraz z czym się wiąże.

Czym jest udar mózgu i jakie są jego konsekwencje?

Udar jest zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania mózgu wywołanego nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych, które się w nim znajdują. Wyróżnia się dwa rodzaje udarów. Pierwszy z nich, niedokrwienny, który występuje zdecydowanie najczęściej polega na zablokowaniu swobodnego przepływu krwi wywołanego zatorem lub zakrzepem. Udar krwotoczny, zwany niekiedy również wylewem, to sytuacja, w której dochodzi do pęknięcia naczynia. Jest on wywoływany przede wszystkim przez nadciśnienie. W obu przypadkach dochodzi do zaburzenia prawidłowego przepływu krwi, co w rezultacie skutkuje brakiem możliwości dostarczenia do mózgu odpowiedniej ilości tlenu. W wyniku niedotlenienia może dojść do upośledzenia czynności ruchowych, a niekiedy do ich całkowitej utraty. Osoba starsza dotknięta udarem może mieć także problemy z oddychaniem, wysławianiem się, pamięcią oraz koncentracją. Choroba ta może całkowicie wyłączyć seniora z normalnego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić takiej osobie odpowiednią i troskliwą opiekę.

Jak troszczyć się o seniora po udarze?

Po wypisaniu ze szpitala chory musi kontynuować leczenie, aby nie dopuścić do wystąpienia kolejnego udaru. W zależności od tego, jak rozległy był udar senior może być mniej lub bardziej sprawny. Jeśli doszło tylko do częściowego uszkodzenia mózgu odpowiednia rehabilitacja i różnego rodzaju zajęcia mogą pomóc wrócić do dawnej sprawności. W sytuacji, gdy doszło do niedowładu lub porażenia kończyn niezbędna jest całodobowa opieka dla senioraBardzo ważne jest to, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym będzie przebywała osoba dotknięta udarem. Należy zapewnić seniorowi wygodne łóżko, materac przeciwodleżynowy, a także trzeba o odpowiednią temperaturę i otoczenie. W przypadku, gdy najbliższa rodzina nie ma możliwości sprawowania opieki nad chorym najlepszym rozwiązaniem jest wybór placówki, w której senior będzie miał profesjonalną pomoc. Nasz dom opieki w Hipolitowie to miejsce, w którym osobami chorymi zajmuje się wykfalifikowany personel.

Udar to poważna choroba, która może całkowicie zmienić życie nie tylko seniora, ale i jego najbliższych. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić osobie nim dotkniętej właściwą opiekę.

Skip to content