Zapobieganie odleżynom to bardzo ważna kwestia, jaka dotyczy zazwyczaj opieki nad osobą chorą. Skóra jest narażona na powstawanie odleżyn, które wpływają na dolegliwości bólowe i dyskomfort chorego. Warto zatem dowiedzieć się, jak zadbać o bliską osobę. W jaki sposób zapobiegać odleżynom? Na jakie rozwiązanie postawić? O czym trzeba pamiętać?

Zapobieganie odleżynom

Pamiętajmy o tym, że znacznie lepsze jest zapobieganie odleżynom, niż ich leczenie. Z pomocą przychodzi całodobowa opieka dla seniora, która pozwala skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów. Nasz dom opieki w Hipolitowie jest miejscem, w którym osoby starsze i schorowane mogą liczyć na ciągłe wsparcie. Samodzielnie nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić bliskiej osobie tak dobrej opieki. Jeśli chodzi o zapobieganie odleżynom, to bardzo istotny aspekt podczas opieki nad starszą osobą, która nie wstaje z łóżka. Należy unikać układania pacjenta na zaczerwienionych częściach ciała po poprzednim ucisku. Tkanki muszą odpocząć i się zregenerować, zanim znowu zostaną obciążone.

O czym trzeba pamiętać?

Kolejna kwestia to odpowiednia pielęgnacja skóry osoby chorej. Do pielęgnacji zastosować warto mydła o kwaśnym pH, jakie są zbliżone do naturalnego pH skóry. Woda z kolei musi mieć temperaturę ok. 36-37 stopni Celsjusza. Osuszanie skóry ruchem dotykowym będzie najlepszym rozwiązaniem. Po wykonanej higienie oklepujmy ciało suchą dłonią. Zaczerwienione miejsca nie mogą być masowane. Jest to wskazane jedynie w razie ostrego stanu zapalnego. Do nawilżania przesuszonej skóry zastosujmy środki zmiękczające skórę, tak aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Nie od dziś wiadomo, że sucha skóra wpływa na powstawanie odleżyn. Na uwagę zasługuje bielizna bawełniana i z włókien naturalnych, która będzie dopasowana do sylwetki pacjenta. Prześcieradło zawsze trzeba odpowiednio naciągnąć. Jeśli mamy do czynienia z osobami, które nie kontrolują potrzeb fizjologicznych, niezbędne będą pieluchomajtki o odpowiednim rozmiarze.

Całodobowa opieka dla seniora jest często jedynym wybawieniem wtedy, gdy chcemy powierzyć bliską osobę w zaufane ręce. Na szczęście dom opieki można często odwiedzać, dbając o komfort bliskiej osoby. Nie należy pomijać zapobiegania odleżyn, które niestety mają tendencję do powstawania wtedy, gdy pacjent cały czas leży.

Skip to content